kwadrofonik.com.pl

Blog tematyczny o podróżach, kuchni, modzie i urodzie.

Kuchnia

Akcesoria do szyn firankowych – co wybrać?

Akcesoria do szyn firankowych – co wybrać?

Montaż szyn karniszowych to jeden z popularniejszych sposobów zawieszania zasłon i firan. Przy prawidłowo zawieszonych zasłonach lekkie płaskie profile są praktycznie niewidoczne. W razie potrzeby karnisz można jeszcze dodatkowo zasłonić. Jak dobrać akcesoria do zasłon w karniszach szynowych, aby uzyskać najlepszy efekt?

Firanowe szyny z PCV lub aluminium to wygodne i trwałe rozwiązanie. Umożliwiają one zawieszenie zasłon tuż pod płaszczyzną sufitu. Profil firankowy można docinać i łączyć, tak aby dopasować go do szerokości okna lub ściany. Nośność szyn pozwala wieszać na nich ciężkie długie zasłony i firany. Odpowiednio dobrane akcesoria do szyn zapewniają wygodne i bezproblemowe użytkowanie – łatwe przesuwanie zasłon bez zrywania zapinek. Co warto wiedzieć o akcesoriach do wieszania firan w karniszach szynowych?

Jakie akcesoria wybrać do zawieszenia firan i zasłon?

Wybór akcesoriów do szyn zależy od wielkości pomieszczenia i rodzaju zasłon, które mają być w nich wieszane. Standardowym rozwiązaniem jest umieszczanie firan w podwójnych karniszach szynowych. W przypadku wieszania grubszych tkanin, których ułożenie wymaga więcej miejsca pomiędzy torami, by zmieścić obszerniejsze fałdy materiału, można zdecydować się na zastosowanie szerszego karnisza potrójnego lub dodatkowych torów pojedynczych.

Po zamontowaniu karniszy trzeba dobrać odpowiednie akcesoria do szyn służące do zawieszenia firan i zasłon. W tym przypadku do wyboru mamy zawieszki w postaci żabek i agrafek. Oba rozwiązania mają swoje zalety i zwolenników.

  • Żabki do szyn firankowych – to klasyczne rozwiązanie z uchwytem samozaciskowym. Uchwyt żabki zaczepia się na taśmie systemowej firany lub zasłony. Trzeba pamiętać o montażu żabek w równych odstępach. Dostępnych jest kilka modeli żabek firankowych.

  • Agrafki do karniszy szynowych – to rozwiązanie, które zyskuje coraz więcej zwolenników. Pozwala na trwałe zapięcie agrafki na taśmie systemowej. Dzięki temu trudno je zerwać. Co więcej, nie trzeba ich zdejmować z firanki, aby ją wyprać.

Żabki do firanek na szyny PCV

Decydując się na zawieszenie firan na żabkach, warto wiedzieć nieco więcej o rodzajach żabek dostępnych w sprzedaży. Do szyn PCV stosuje się żabki na rolkach, które ułatwiają przesuwanie ich w szynie.

Wybierając żabki do szyn PCV, warto zwrócić też uwagę na ich kolor. Dostępne są trwałe i elastyczne żabki z białego i czarnego tworzywa, a także żabki przezroczyste. Czym się różnią?

  • Żabki białe lub czarne – są elastyczne i odporniejsze na zmieniające się obciążenie. Jeśli będzie ono zbyt duże, prędzej wypnie się z nich firanka, niż żabki się złamią.

  • Przezroczyste żabki – są twarde i podatne na uszkodzenia pod wpływem zbyt dużego obciążenia. Zaletą transparentnego tworzywa jest jednak to, że jest praktycznie niewidoczne, co dla wielu stanowi ważną zaletę.

Szukając sposobu na ukrycie karnisza i żabek, warto rozważyć montaż osłony karnisza. To rozwiązanie, które stało się bardzo popularne w ostatnim czasie.

Agrafki do szyn aluminiowych na firanki

Wielu producentów firankowych szyn aluminiowych oferuje w zestawie z profilami właśnie agrafki. Zyskały one dużą popularność dzięki solidnemu połączeniu, jakie tworzy agrafka wpięta w taśmę firanki. Są też bardzo trwałe i wygodne w użytkowaniu.

Mocne połączenie agrafki z firanką pozwala na zastosowanie ślizgów zamiast rolek w szynach aluminiowych. Agrafki są łatwe do przesuwania. Nie łamią się i nie zrywają tak łatwo jak żabki.

Podobnie jak w przypadku firan z żabkami, wieszanie zasłon na agrafkach polega na wsunięciu ich po kolei w tor szyny. Przypomnijmy, że agrafki zapina się na taśmie zasłon przed ich powieszeniem. Z uwagi na sposób, w jaki zapina się je na taśmie, są praktycznie niewidoczne dla użytkownika, co stanowi ich dodatkową zaletę. Chociaż agrafki to najczęściej wybierane akcesoria do szyn aluminiowych, to w sprzedaży dostępne są również żabki na ślizgach. To rozwiązanie, które cały czas ma wielu zwolenników, chociaż nie zapewnia tak trwałego połączenia z firanką, jak ma to miejsce w przypadku agrafek.

Artykuł sponsorowany

Udostępnij