kwadrofonik.com.pl

Blog tematyczny o podróżach, kuchni, modzie i urodzie.

Biznes

Faktoring – rozwiązanie na odroczone terminy płatności

Faktoring – rozwiązanie na odroczone terminy płatności

Oferujesz swoim kontrahentom odroczone terminy płatności i miewasz w związku z tym problemy z zachowaniem płynności finansowej? To popularny problem, na który nie tak łatwo znaleźć rozwiązanie – a przynajmniej tak mogłoby się wydawać. 

Od kilku lat na polskim rynku z powodzeniem funkcjonują usługi faktoringowe. Faktoring na dobre zadomowił się w świadomości polskich przedsiębiorców, został sprawdzony i przetestowany przez dziesiątki tysięcy firm, a obecnie usługi faktoringowe znajdziemy także w bankach. Sprawdź, na czym polega faktoring i przekonaj się, czy Twoja firma również może wykorzystać to skuteczne rozwiązanie na odroczone terminy płatności!

Odroczone terminy płatności – szanse i zagrożenia

Wystawianie faktur z odroczoną płatnością to często dobre rozwiązanie. Klienci coraz chętniej korzystają z mechanizmów BNPL (Buy Now, Pay Later), więc gdy mają do wyboru sprzedającego, który oferuje odroczoną płatność oraz takiego, który wymaga przedpłaty, chętniej wybiorą tego pierwszego. 

Warto jednak pamiętać o tym, że odroczona płatność to w rzeczywistości udzielenie kredytu kupieckiego, dlatego zanim zdecydujesz się wystawić fakturę z  60-dniowym terminem zapłaty, w miarę możliwości zweryfikuj kontrahenta. 

Co zrobić, gdy zbliża się zator?

Może się zdarzyć, że odroczone płatności nagromadziły się – wystawiasz nowe faktury, ale wciąż czekasz na zapłatę za poprzednie. Tymczasem podatki trzeba odprowadzić, pracownicy spodziewają się wypłat w terminie, a do tego musisz naprawić firmowy samochód i zakupić kilka komputerów dla nowych pracowników. Powoli sytuacja zaczyna Cię niepokoić – chcesz przecież uniknąć zatoru płatniczego i związanych z tym nieprzyjemności. Rozwiązaniem może być faktoring.

Jak działa faktoring?

Faktoring online jest prostą usługą finansową, która pozwala przedsiębiorcom na sprzedaż faktur, które wystawili swoim klientom. Jeżeli więc wystawiłeś dokumenty sprzedaży, ale wciąż nie otrzymałeś za nie zapłaty, możesz spieniężyć je, korzystając z faktoringu.

Na początku odwiedź stronę internetową faktora – pragmago.pl. Tam możesz wypełnić wniosek o faktoring online lub finansowanie pojedynczych faktur. Czym różnią się te dwie usługi?

  • Faktoring online jest usługą stałą, która wymaga podpisania rocznej umowy. W ramach faktoringu online otrzymujesz dostęp do odnawialnego limitu faktoringowego, który możesz wydawać na sprzedaż faktur wystawionych stałym odbiorcom. 
  • Finansowanie pojedynczych faktur jest jednorazową usługą – wystarczy, że do wniosku dołączysz fakturę, którą chcesz sfinansować. Po weryfikacji otrzymasz kod SMS, który następnie należy wprowadzić w Strefie Klienta (do której również uzyskasz dostęp). Nie potrzebujesz zawierać umowy, jednak w tym przypadku prowizja jest wyższa. 

Gdy już wybierzesz interesującą Cię wersję faktoringu, wyślij wypełniony formularz i poczekaj na kontakt z Opiekunem Klienta. To właśnie z nim ustalisz szczegóły wykonania usługi – odpowie też na wszystkie nurtujące Cię pytania dotyczące faktoringu. 

Niezależnie od wybranej usługi otrzymasz dostęp do Strefy Klienta – panelu, w którym możesz śledzić sfinansowane faktury, a także dodawać odbiorców czy zgłaszać faktury do finansowania. 

Dlaczego warto wybrać faktoring?

Kilka elementów wyróżnia faktoring na tle pozostałych usług finansowych. Do najważniejszych należą:

  • dostępność – jako że w ramach faktoringu sprzedajesz wystawione faktury, a nie pożyczasz pieniędzy, łatwiej uzyskać faktoring niż kredyt w banku czy pożyczkę na firmę.
  • minimum formalności – faktorzy stawiają na pozyskanie jedynie tych danych, które faktycznie są konieczne do zrealizowania transakcji – weryfikację zarówno klientów, jak i Twojej firmy przeprowadza faktor, co zmniejsza liczbę dokumentów, jakie musisz przedstawić do absolutnego minimum.
  • czas realizacji – sfinansować fakturę możesz już w kilka godzin – to spory kontrast w porównaniu do tygodni oczekiwania na decyzję kredytową w banku.
  • wyłączenie ryzyka – dzięki faktoringowi możesz skorzystać z możliwości przejęcia ryzyka niewypłacalności odbiorcy. Jeżeli wybierzesz taką opcję (faktoring bez regresu), faktor weźmie na siebie odpowiedzialność, jeżeli Twój kontrahent nie będzie mógł spłacić należności.

Udostępnij