kwadrofonik.com.pl

Blog tematyczny o podróżach, kuchni, modzie i urodzie.

Podróże

Konserwacja intercoolerów samochodowych

Konserwacja intercoolerów samochodowych

Zanim przejdziemy do omawiania procesu konserwacji, czy raczej regeneracji intercoolerów, musimy choćby w kilku słowach opisać czym w ogóle interkulery są i do czego służą. Zrozumienie ich zasady działania pomoże ci lepiej zrozumieć, czym może skutkować uszkodzenie tej części i dlaczego jest ona tak ważna dla działania całego samochodu z silnikiem turbodoładowanym.

Zasada działania intercoolera

Interkuler to nazwa zaczerpnięta z języka angielskiego i raczej potoczna. Profesjonalnie elementy te opisuje się jako chłodnice międzystopniowe. Ta dłuższa nazwa podpowiada nieco o zasadzie działania tej części. Interkulery są to bowiem chłodnice sprężonego powietrza, które wydostaje się z turbosprężarki i ma za moment trafić do komory spalania. 

Po co jednak chłodzić powietrze, które za ułamek sekundy, ma stać się częścią wybuchowej mieszanki paliwowo-powietrznej? Tutaj na scenę wchodzi fizyka. Ochłodzone powietrze ma mniejszą gęstość, dzięki czemu takiego powietrza można wtłoczyć do cylindra więcej. Z kolei większa ilość powietrza pozwala na zwiększenie dawki paliwa. Dzięki temu silnik osiąga większą sprawność i jego moc rośnie trochę tak, jakby silnik nagle zwiększył swoją pojemność.

Uszkodzenie intercoolera

Awaria tego elementu jest mocno problematyczna z dwóch powodów, które bezpośrednio z siebie wynikają. Przede wszystkim awarię intercoolera trudno wykryć, ponieważ szczególnie na początku zmiany w charakterystyce pracy silnika są mało wyczuwalne. Można oczywiście poczuć spadek mocy czy szarpanie podczas przyśpieszania lub usłyszeć charakterystyczne piszczenie i syczenie, ale wielu kierowców może zbagatelizować te objawy lub ich zwyczajnie nie zauważyć. Niestety jest to problem, ponieważ uszkodzony intercooler może doprowadzić do przegrzania się całego układu i poważnej, a co za tym idzie kosztownej awarii, jak przykładowo uszkodzenie turbosprężarki.

Jeśli jednak już do takiego uszkodzenia dojdzie, to możesz próbować naprawiać intercooler na takiej samej zasadzie jak naprawiana jest standardowa chłodnica. W związku z tym regeneracja tej części polega zwykle na jej uszczelnieniu. Jeśli jednak awaria jest skutkiem korozji, a nie na przykład fizycznego uszkodzenia, to zalecamy wymianę tej części na nową, bo w przeciwnym razie problem najprawdopodobniej niebawem się powtórzy.

 

Udostępnij