kwadrofonik.com.pl

Blog tematyczny o podróżach, kuchni, modzie i urodzie.

Biznes

Zbiornik paliwa: serce samochodu i jego rola w systemie paliwowym

Zbiornik paliwa: serce samochodu i jego rola w systemie paliwowym

W nowoczesnych samochodach osobowych zbiornik paliwa to coś więcej niż tylko pojemnik, w którym przechowywana jest benzyna czy olej napędowy. Odgrywa on ważną rolę w systemie paliwowym i w pewnym sensie jest sercem samochodu, bo to w nim jest przechowywane paliwo, które napędza całą maszynę. Postanowiliśmy więc przybliżyć ci nieco inne funkcje, jakie ta część pełni w samochodzie osobowym.

 

Układ zbiornika paliwa 

Najbardziej skomplikowaną, a co za tym idzie najbardziej narażoną na awarie częścią zbiornika paliwa jest zamontowana w nim pompa paliwa. To ona wymusza ruch paliwa w układzie paliwowym i to dzięki niej paliwo ze zbiornika trafia do wtrysków, a następnie do komory spalania.

Zanim jednak paliwo trafi do pompy musi zostać wstępnie przefiltrowane. W zbiorniku lub w samym paliwie mogą bowiem znajdować się drobne zanieczyszczenia, które mogłyby utrudnić przepływ paliwa w pompie paliwowej i tym samym doprowadzić do jej uszkodzenia. Dlatego w zbiorniku paliwa przed pompą montuje się filtry wstępne, które mają przed tym zabezpieczać. 

Zarówno filtr wstępny, jak i pompa paliwa działają niejako bez wiedzy kierowcy. Są cichymi bohaterami, którzy nieustannie pracują, aby twój samochód mógł działać sprawnie i nie sprawiać problemów podczas jazdy. Jednak w zbiorniku paliwa znajduje się też część, która przekazuje informacje bezpośrednio do kierowcy i jest to informacja, na którą uwagę zwraca każdy, nawet najmniej doświadczony kierowca. Informacją tą jest oczywiście poziom paliwa w zbiorniku.

Informacja na temat ilości paliwa w zbiorniku jest uzyskiwana dzięki stosunkowo nieskomplikowanej części umieszczonej wewnątrz zbiornika paliwa. Jest nią niewielki pływak, który utrzymuje się na powierzchni paliwa i wraz z tym, jak paliwa w zbiorniku ubywa przysuwa się i przekazuje informacje o swoim położeniu na deskę rozdzielczą, tak aby kierowca zawsze mógł sprawdzić, jak daleko może jeszcze dojechać bez odwiedzania stacji benzynowej.

 Materiał zewnętrzny

Udostępnij